

Łucznictwo polega na nauce, radzenie sobie ze wszystkim dookoła co nas rozprasza. Należy skoncentrować się na układzie i konsekwentnym zwalnianiu cięciwy. Koncentracja towarzysząca podczas treningów pomaga również lepiej
skoncentrować się w innych dziedzinach życia. Dobrym przykładem jest również branie udziału w zawodach podczas których koncentracja gra główną rolę, co pozwala na łatwiejsze radzenie sobie w innych trudnych, stresujących sytuacjach.
Wiele czynników wpływa na udany, szybki i celny strzał. Należy ustawić się w odpowiedniej pozycji do strzału. Nałożyć strzałę na cięciwę. Złapać łuk, lecz nie za mocno i podnieść go. Wypychać łuk jednocześnie ciągnąc za cięciwę. Znaleźć swój punkt kontrolny, strzelić. Większość z tych kroków trwa tylko kilka sekund, ale każdy ma duży wpływ na to jak będzie wyglądał strzał. Jednak nie powinniście się martwić, gdyż ciągła praktyka zbuduje pamięć mięśniową i sprawi że strzelanie będzie bardziej instynktowne. Ponadto koordynacja ręka-oko jest również znacznie poprawiana poprzez strzelanie z łuku, co prowadzi do lepszej sprawności w rękach i poprawia centralny układ nerwowy.
W łucznictwie, rywalizować możemy albo z innymi albo z samym sobą. Ale sport ten nie polega przecież na strzelaniu samych dziesiątek czy X-ów . Strzelając z łuku, poprawiając swój układ wraz z praktyką również buduje się poczucie własnej wartości.
Niejedna osoba strzelająca z łuku przekonała się o tym jak bardzo uspokajający i odstresowujący jest to sport. Zwolnienie strzały, patrzenie jak leci, i słuchanie jak trafia w cel może uwolnić od stresu. To ma sens. Jeśli uczysz się skupiać podczas budowania siły i pewności siebie - a wszystko to podczas wykonywania ćwiczeń sprawiających ci przyjemność - jak mogło by to nie uwalniać od stresu?